UKRYTA KOMNATA W PIRAMIDZIE CHEOPSA

ukryta-komnata-piramida-cheopsa.jpg
fot.123rf.com

Ukryta komnata w piramidzie Cheopsa, na płaskowyżu w Gizie pozostaje wciąż nurtującą wielu badaczy i nieokrytą zagadką. W roku 2015 przeprowadzone zostało termiczne skanowanie wielkiej budowli, ukazało ono anomalie temperaturowe, które odczytano jako obecność nieznanego, zamkniętego pomieszczenia wewnątrz tego niezwykłego monumentu.

Skanowanie cieplne zostało przeprowadzone przez specjalistów dwa razy w ciągu doby. Najpierw o świcie, gdy piramida zostaje ogrzewana od zewnątrz oraz drugi raz w czasie zachodu Słońca, w czasie stygnięcia ogromnej budowli.

W przebiegu badania dokonano pomiaru faz ogrzewania oraz chłodzenia się piramidy, co dało sposobność, do sprawdzenia wielu hipotez jej dotyczących, w tym wykrycia pustych przestrzeni w obrębie obiektu.

Inne badania

W prowadzonych badaniach wykorzystano również inne metody wywodzące się z najnowszych technologii, poza samym obrazowaniem termicznym.

Umiejscowienie anomalii w obrębie piramidy dokonywane było poprzez obrazowanie skanem 3D. Wykorzystano również analizę promieniowania kosmicznego.

Pomimo tak rozległego wykorzystania metod i współczesnych, często innowacyjnych technologii, nie udało się naukowcom jednoznacznie określić, w którym miejscu może znajdować się wejście do ukrytej komnaty.

Puste przestrzenie w piramidzie

Bezpośrednio za północną ścianą piramidy naukowcy odkryli korytarz, który stanowi jedną z pustych przestrzeni we wnętrzu tego niezwykłego monumentu.

Na chwilę obecną badacze nie mogą wykluczyć istnienia drugiej ukrytej komnaty, która najprawdopodobniej zlokalizowana jest we wnętrzu budowli, bezpośrednio pod jednym z opadających korytarzy.

Prezes Instytutu HIP Mehdieg Tayoubi, który nadzorował projekt skanowania piramid, potwierdził, że specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z istnienia wnęki, ukrytej przestrzeni we wnętrzu piramidy Cheopsa.

Jednak prowadzone badania mają na celu jej dokładne zlokalizowanie i znalezienie możliwości nieinwazyjnego przedostania się do wnętrza w celu zbadania zawartości.

Problemy w badaniu piramid

Piramidy w Gizie zaliczana są to 7 cudów świata. Jest to obiekt objęty ścisłą ochroną, tak więc badacze, którzy chcą podjąć się rozwiązania zagadek czekających w ich wnętrzu stają przed nie lada problemem, a mianowicie brakiem możliwości wykonywania odwiertów.

Tak więc poszukiwania są mozolne i bardzo ograniczone.

W październiku 2015 roku potwierdzono, że we wnętrzu Wielkiej Piramidy w Gizie znajduje się ukryta komnata, jednak jej zawartość nadal pozostaje tajemnicą, jak również zagadką, której rozwiązaniem może być jedna z wielu stawianych w tej sprawie hipotez.

Nie znane jest również dokładne umiejscowienie tych tajnych pomieszczeń, co znacząco utrudnia odnalezienie wejść.

 

ukryta-komnata-piramida-cheopsa.jpg
fot.123rf.com

 

Jedna z hipotez mówi, że wnętrze ukrytej komnaty może skrywać szczątki, być miejscem pochówku legendarnej królowej Nefretete, która była żoną jednego z najbardziej kontrowersyjnych władców Egiptu – Akhenatena.

Jest to jednak tylko jeden z pomysłów, w dodatku niepoparty najmniejszymi dowodami, tak więc w środku może być coś całkowicie innego.

Sceptycy tej hipotezy, z pewnością zauważą, że w żadnej z piramid, które zlokalizowane są na terenie płaskowyżu w Gizie, nie znaleziono mumii Faraona, nie było nawet hieroglifów, które mogłyby świadczyć o przeznaczeniu budowli jako grobowców.

Większość z nas ma mylne wyobrażenie dotyczące tych monumentów, z uwagi na tezę, która została rozpowszechniona przez podręczniki do historii w postaci faktu.

Jednak mimo wszystko nie mamy pewności co do przyczyn istnienia piramid, z pewnością ich tworzenie miało swój powód, jednak do chwili obecnej nie został on odnaleziony i zgłębiony.

Wielka Piramida Cheopsa w Gizie stworzona została z mniej więcej 2,3 miliona wapiennych bloków, z których każdy waży średnio 2,5 tony.

Nie znaleziono wyjaśnienia, w jaki sposób mógł powstać kompleks piramid znajdujący się na terenie Gizy, bez udziału ciężkiego sprzętu i znanych nam dzisiaj możliwości przenoszenia dużych ciężarów.

 

ukryta-komnata-piramida-cheopsa.jpg
fot.123rf.com

 

Można natomiast spotkać się z opinią, że są to monumenty zdecydowanie starsze niż okres Starożytnego Egiptu i to nawet kilkukrotnie.

Piramida Cheopsa, znajdująca się obok niej piramida Chefrena oraz piramida Mykerinosa są zdecydowanie najlepiej znanym na świecie kompleksem piramid i popularną atrakcją turystyczną. Tuż obok nich znajduje się również Wielki Sfinks.

Dodatkową ciekawostką jest fakt, że teren pod budowę piramid został sztucznie wyrównany – dokonano pomiarów różnicy poziomów w różnych miejscach i wynoszą one zaledwie około 2 centymetrów.

Każdy z boków podstawy, która ma formę kwadratu, ustawiony jest niemal idealnie względem poszczególnych stron świata – z dokładnością do 4 minut kątowych.

Zadziwiająca jest również niezwykła wręcz precyzja i dopasowanie do siebie kamiennych bloków o różnej wielkości, z których największy waży nawet 15 ton.

Dodatkowo budowla miała niemal 150 metrów wysokości. Tym bardziej zastanawia technika, jaka posłużyła ówczesnym konstruktorom, do stworzenia czegoś tak niezwykłego co przetrwało tysiące lat, w stanie niemal niezmienionym.

Zewnętrzne ściany piramidy Cheopsa, jak również innych znajdujących się na płaskowyżu w Gizie uległy w pewnym stopniu erozji przez wszystkie lata swojego istnienia.

Jednak przyczyniło się to jedynie do utraty około 10 metrów ze swojej i tak imponującej wysokości. Większość elementów zachowana została w stanie dobrym, bardzo dobrym lub nawet idealnym, dając znaczącą podwalinę do badań nad historią tego miejsca.

Na pytanie, czy tajemnicza, ukryta komnata w piramidzie Cheopsa istnieje, naukowcy odpowiadają zgodnym chórem, że tak. Jednak do chwili obecnej nie udało się doprowadzić do jej dokładnego zlokalizowania i odnalezienia wejścia, a co za tym idzie zbadania zawartości.

Czy w przyszłości się to uda? Bardzo możliwe, gdyż dalsze badania w tej lokalizacji odbywają się w wyniku niesłabnącej ludzkiej ciekawości i chęci poznania, tego, co już było, swojego dziedzictwa i zagadek starożytności, której wiele elementów wciąż nie do końca rozumiemy.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

Komentarze