Stacje numeryczne nie są nowością, chociaż żaden rząd oficjalnie nie przyznał się do ich używania. Nadają na całym globie nieprzerwanie od ponad 110 lat. W czasach zaawansowanych i fantazyjnych technologicznie szyfrowanych wiadomości okazuje się, że prostota wygrywa i stacje numeryczne wciąż są popularną formą przekazywania informacji wywiadu.
Czym są stacje numeryczne?
Stacje numeryczne to rodzaj nadających na krótkich falach w przedziale częstotliwości 3 – 30 MHz stacji radiowych o anonimowym pochodzeniu.
O określonym czasie, najczęściej o pełnej godzinie emitują zaszyfrowane wiadomości.
Swój rozgłos zawdzięczają przede wszystkim niezwykłemu brzmieniu i treści.
Zdarza się, że stacje numeryczne milczą przez większą część tygodnia, aby potem ponownie zaistnieć wraz z mieszaniną dziwnych, sztucznych głosów, dźwięków, alfabetu Morse’a, krótkich fragmentów melodii, a nawet komunikatów przypominających przedszkolne rymowanki.
Charakter i działalność tych stacji rozpatrywana jest w kategoriach działań pirackich, gdyż żadna z nich nie jest zarejestrowana w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym.
Dziwne dźwięki w radiu
Charakterystyczną cechą stacji numerycznych jest to, że nadawane przez nie komunikaty zawierają ciągi połączonych ze sobą bezsensownych, bełkotliwych i niezrozumiałych dla zwykłego słuchacza liczb, liter lub wyrazów.
Niekiedy nadają także charakterystyczną muzykę lub sygnały dźwiękowe.
Stacje numeryczne nadawane są w różnych językach.
Zazwyczaj słyszany jest głos kobiecy, chociaż zdarzają się także głosy męskie oraz dziecięce.
Jeśli kiedykolwiek słuchałeś stacji numerycznej, to na pewno spotkałeś się z czymś w stylu „jedna, jedna, jedna, tri, sedum, dva, szest, tri… Konec”, po czym nastała długa cisza…
Zazwyczaj przed podaniem właściwego komunikatu wypowiadane są charakterystyczne zwroty jak np. „¡Atención!” lub ciąg liczb „1234567890”.
O zakończeniu wypowiedzi informują takie zwroty jak „end of message”, „end of transmission”, „final” lub „konec”, ale zdarzają się także ciągi zer, np. „000 000″.
Stacje numeryczne zwykle mają przypisane im nazwy, związane z charakterystycznym dźwiękiem lub słowem wydawanym na początku audycji.
Jednak organizacja ENIGMA, która zajmuje się ich nasłuchem, wprowadziła swoje oznaczenia i tak:
E – oznacza język angielski
G – język niemiecki
S – język z grupy słowiańskiej
V – inne języki
M – alfabet Morse’a
X – inny typ transmisji
T – transmisję w nieznanym języku
Powojenna spuścizna
Stacje numeryczne pojawiły się wkrótce po I wojnie światowej.
Prawdziwy rozkwit ich działalności przypadł jednak na okres zimnej wojny, kiedy to BBC wysyłało w ten sposób zakodowane informacje do swoich agentów specjalnych.
Informacje o wykorzystywaniu stacji numerycznych w tamtym okresie oficjalnie potwierdzili byli szpiedzy.
Zgodnie z udokumentowanymi zapisami w latach 60. i 70. XX wieku polski kontrwywiad brał udział w kontrolowaniu i przechwytywaniu komunikatów nadawanych z nadajników stacji numerycznych we Frankfurcie oraz w Monachium do czterech amerykańskich i ośmiu niemieckich szpiegów.
Nadajnik frankfurcki obejmował swym zakresem całą Europę i obsługiwał prawie 200 agentów, natomiast monachijski potrafił dotrzeć w każdy zakątek świata i obsługiwał ponad 220 szpiegów.
W latach 90. XX wieku stacje numeryczne pełniły rolę typowych form działalności szpiegowskich.
I chociaż czasy się zmieniły, a technologia ewoluowała, wciąż dostarczane są dowody na to, że ta staromodna, niepozorna metoda komunikacji nadal jest używana.
Jednak z racji tego, że sama obsługa stacji numerycznych jest tajemnicą państwową, niewiele z nich zostało potwierdzonych.
W 2000 roku w Stanach Zjednoczonych podano do oficjalnej wiadomości, że zidentyfikowano jedną z radiostacji numerycznych jako kubańską (V02).
Pełna anonimowość
Eksperci uważają, że nadawanie na krótkich falach wciąż jest najlepszym rozwiązaniem do przekazywania informacji agentom znajdującym się w dowolnej odległości na całym świecie.
Oferują potężną przewagę nad nowoczesnymi technologiami, bowiem gwarantują pełną anonimowość.
Odbiorca informacji może znajdować się niemal wszędzie, nie ma znaczenia czy jest to ląd, czy woda.
Bez obaw może o prześledzenie połączenia telefonicznego lub internetowego może otrzymywać szczegółowe instrukcje.
Coraz częściej słyszy się teorie na temat tego, że stacje numeryczne wykorzystywane są nie tylko do działalności szpiegowskiej, ale również i do przestępczej, opierając się na tajnych informacjach o przemycie narkotyków.
Tajemnicze nadajniki w Polsce
Okazuje się, że stacje numeryczne znajdują się nie tylko na terenach obcych krajów, ale również w Polsce.
W miejscowości Falenty, pod Warszawą znajduje się obiekt wojskowy, należący do JW 2414 o nazwie Obiekt Terenowy Puchały-Falenty.
Sama jednostka wojskowa to Pułk Ochrony, którego głównym zadaniem jest ochranianie obiektów i instytucji MON, polegające m.in. na obronie fizycznej oraz obsłudze konwojów i systemów zarządzania dostępem do budynków.
W eter wysyłane są sygnały stacji numerycznych nadających w języku polskim, niemieckim i rosyjskim.
Oto kilka przykładów najciekawszych nagrań audycji stacji numerycznych: