Ogromna kamienna kula została odnaleziona w lesie na terenie wioski Podubravlje w Bośni i Hercegowienie. Wielu naukowców zastanawia się, czy może być dowodem na istnienie nieznanej dotąd cywilizacji? Według archeologa Semira Osmanagica, który jest odkrywcą bośniackich piramid, jest to przełomowy moment, ponieważ skała ta może być najstarszą kamienną kulą, która została zrobiona przez człowieka.
Nietypowe znalezisko
To nietypowe znalezisko, jakim są kamienne kule, przykuło uwagę naukowców na całym świecie.
Wiele osób porównuje to odkrycie do znalezisk na Kostaryce.
Przypuszcza się, że te kamienne kule mogły zostać stworzone przez wymarłą kulturę Diquis, która zajmowała się ich wytwarzaniem około 1500 lat temu.
Według bośniackiego naukowca Semira Osmanagica na terenien Bośni i Hercegowiny znajduje się bardzo dużo takich sferycznych kamieni, które niestety zostały zniszczone przez poszukiwaczy złota.
Według niego kula ta może być starsza niż te, które zostały odkryte na Kostaryce.
Średnica tej kuli wynosi ponad 3 metry, a jej waga to około 35 ton.
Jednak niewiele wiadomo, jaki jest jej skład oraz jakie jest jej pochodzenie.
Według wspomnianego wcześniej archeolog, kula ta jest dowodem na to, że nieznana cywilizacja zamieszkiwała stary kontynent ponad 1500 lat temu.
Odkrycie archeologa podzieliło świat naukowców na dwa obozy, ponieważ jedni twierdzą, że może ono wpłynąć na zmianę historii całej Europy, a drudzy wątpią w prawdziwość tez, które wysnuł archeolog i uważają, że kula ta może być zwykłym wytworem natury.
Archeolog Semir Osmanagica jest znany w Bośni i Hercegowinie z badań w Dolinie Piramid w Visoko.
Stwierdził on, że bośniackie piramidy są znacznie większe od tych egipskich, a poza tym zajmuje się badaniem nietypowych i tajemniczych miejsc.
Nie tylko w Bośni i Hercegowinie
Kamienne kule nie znajdują się tylko na Bałkanach, ponieważ pierwsze kule zostały odkryte w delcie rzeki Diquis w Kostaryce już w latach trzydziestych XX wieku.
Największe, znalezione tam kule, miały do 2,5 metra średnicy.
Od tamtej pory znaleziono ich bardzo wiele, ale nikt nie był w stanie wyjaśnić, jak powstały i jakie mają znaczenie.
W Bośni najwięcej kamiennych kul znajduje się niedaleko miasta Zavidovici, które leży na północny – zachód od Doliny Piramid oraz około 100 km od Sarajewa, czyli stolicy kraju.
Jedna z kul została przeniesiona na plac jednego z miast i zrobiono z niej fontannę.
Jednak najwięcej kul znajduje się w Grabie, który leży bezpośrednio w sąsiedztwie Zavidovici.
Bardzo wiele znajduje się ich w dolinie na obrzeżach wioski, a część z nich jest uszkodzona.
Do tej pory odnaleziono tam 15 nietkniętych oraz 20 rozpołowionych kul.
Każda z tych kul jest wypolerowana.
Wielu naukowców uważa, że są naturalnego pochodzenia, ale wyglądają na wycięte, obrobione i wypolerowane.
W ich pobliżu znajdują się kamienie tego samego typu, które nie były ruszane ręką człowieka i też wykazują korzystne właściwości do ich obróbki.
Do tego mają homogeniczne wnętrze, a to oznacza, że każdy, kto chciałby wziąć się za obróbkę takiego kamienia, to nie spotka na swojej drodze przeciwności.
Wiele kamiennych kul, które zostało odnalezione w Bośni, jest wykonanych z granodiorytu.
Natomiast w Teocaku na północnym – wschodzie Bośni jest osiem kul, które zrobione są z granitu.
Są wątpliwości odnośnie do tego, czy kule z Zavidovici nie stworzyła przypadkiem natura, to te z Teocaku musiały zostać wykonane ludzką ręką, ponieważ natura nie stworzyłaby podobnych kształtów w granicie.
Jeśli jednak tak jest, to również kule z pierwszej miejscowości mogły zostać wykonane przez ludzi, co potwierdził swoją opinią egiptolog dr Aly Barakat.
Te kamienne kule znajdują się również w osadzie Ponikve niedaleko Vares, gdzie jedna z tamtych kul waży około 4 ton.
Natomiast we wsi Ziokuce, niedaleko miasta Kakanj, można również znaleźć kilka kul, które znajdują się niedaleko kamiennych megalitów, a według wierzeń miejscowej ludności mają moc uzdrawiającą.
Jeszcze w bibliotece klasztoru franciszkanów w Kraljevej Sutjeskiej niedaleko Kakanja też znajduje się kamienna kula, ale mniejsza.
Ponadto taka kamienna kula została odkryta również kilka lat temu przez pracowników fabryki z Visoko.
Legendy o kamiennych kulach
Można powiedzieć, że najwięcej kul jest w Grab i to właśnie tam można natrafić na kilka legend, które są związane z kamiennymi kulami.
Jedna z nich mówi, że w 1936 roku była wielka powódź.
W ciągu dnia było bardzo ciemno i mocno padał deszcz i rzeki wyszły ze swoich koryt.
Miejscowa ludność twierdzi, że właśnie to zdarzenie spowodowało pojawienie się kamiennych kul, a to wskazuje, że kiedyś znajdowały się znacznie wyżej.
Kule, które są dzisiaj umieszczone wewnątrz małego potoku, mogą sugerować, że w legendzie zawiera się część prawdy.
Jednak jest jeszcze druga legenda, która jest oparta bardziej na takich i intuicyjnych przypuszczeniach, i mówi ona o gościach weselnych, którzy zamienili się w kamienne kule.
Ta legenda nie jest bardzo prawdopodobna, ale przypomina legendy z innych miejsc, np. z francuskiego Carnac, gdzie megality miały być prawdopodobnie zamienionymi w kamienie ludźmi.
Natomiast amerykański pisarz, David Hatcher – Childress, nazwał takie podobne obiekty kulami bogów i od odnosił się głównie do kamieni z Kostaryki.
Takie pierwsze naukowe badania nad nimi zostały przeprowadzone zaraz po ich odkryciu.
Córka pracownika United Fruit Co – Doris Stone opublikowała swój raport w piśmie „American Antiquity”, gdzie zwrócił, on uwagę Samuela Lothropa z Muzeum Peabody przy Harvard University.
W 1948 roku przybył on na wykopaliska do Kostaryki i odnalazł więcej podobnych kul, a następnie przeprowadził badania, aby ustalić ich pochodzenie.
Większość kamieni, które odkrył, miała średnicę 2,4 metra. Badacz ten opublikował swój raport w piśmie „Archaeology of the Diquis Delta, Costa Rica” w 1963 roku, ale zarówno cel, jak i sposób powstania tych kul, nie został do końca wyjaśniony.
Okazuje się, że te kamienne kule nie są rzadkim zjawiskiem.
Można je znaleźć w jednym miejscu w Bośni i Kostaryce, ale odkrywano je w różnych rejonach, np. Isla del Cano oraz w Papagayo na Półwyspie Nicoya – 300 km na północ od ujścia Diquis.
Takie kamienne kule znajdowano również na Wyspie Wielkanocnej, w Peru, a także w Meksyku.
Kamienna kula na Wyspie Wielkanocnej znajduje się w jej północnej części.
Zgodnie z podaniami ten okrągły głaz używany był przez „panów” wyspy do skupiania swych mentalnych sił, które, tak jak soczewka, sprawiały, że kamienne posągi lewitowały, ale też „chodziły” po wyspie.
Jeśli takie rozwiązanie odniosłoby się do Bośni i znajdujących się tam kul, to nie miałoby ono większego sensu.
Tak samo na Kostaryce, gdzie uważa się, że kule te zostały wyciosane w kamieniołomie, który jest odległy o 48 km.
To z kolei wskazuje na trud poniesionej pracy ich twórcy, ale też problem musiał sprawić ich transport, a także szukano odpowiedniego kamienia.
Większość kamiennych kul na Kostaryce powstała z kamienia nazywanego gabbro, który przypomina granit, z którego powstały właśnie kule w Bośni.
Lothrop oraz inni naukowcy uważali, że te kamienne kule zostały wyciosane z naturalnych bloków, potem były polerowane za pomocą mniejszych kamieni, mokrego piasku oraz innych ściernych materiałów, które nadawały im połysk.
Podczas badań zauważono również, że po podgrzaniu granodiorytu, a później po jego szybkim ochłodzeniu, cienka warstwa kamienia odpadała w postaci płatków.
Może było też tak, że taką technikę wykorzystywano przy nadawaniu tym kamieniom okrągłego kształtu.
Czemu służyły kamienne kule?
Prawdziwą tajemnicą kamiennych kul jest odpowiedzenie na pytanie, czemu one miały służyć, a nie to, jak je wykonano i kot je zrobił.
Kule te znajdowano w okolicach rzek, a to może wskazywać, że były one ozdobnikami związanymi z ich kultem.
Można również postawić pytanie, dlaczego tworzyły je różne cywilizacje, które nie miały ze sobą nic wspólnego?
Niektórzy próbowali to wyjaśnić i wskazywali na kształt kul.
Chodzi tutaj o to, czy taka kula nie symbolizuje jajka, które jest związane w pewien sposób z narodzinami lub odradzaniem się.
Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to może to mieć pewien związek z rytuałami pogrzebowymi, ale nie ma też żadnych dowodów na tworzenie takich wniosków.
W przypadku nauki istnienie kamiennych kul tłumaczy ona na trzy sposoby:
- mogły się utworzyć w wyniku krystalizowania stygnącego materiału wulkanicznego;
- mogą też być kulistymi konkrecjami, czyli skupiskami minerałów, które tworzą się w skałach osadowych, np. wokół ziarenka piasku;
- za ich powstawanie może też odpowiadać proces wietrzenia kulistego, który polega na odpadaniu kruszejącej skały od twardszego jądra.
Ponadto kamienne kule można również zobaczyć w regionie Kusyce na Słowacji we wsiach Klokocov – Kornica, Klin oraz Hlavice. Mają one do trzech metrów średnicy, a inne są rozmiarów piłki nożnej.
Natomiast w Polsce w piaskowni pod Lelowem niedaleko Częstochowy od wielu lat znajdują się ciemne kulki, które są pokryte grudkowatą powłoką stopionego kwarcu.