HISTORIA HUSARII – SKRZYDLATEJ KAWALERII Artykuł sponsorowany

husaria
Artykuł sponsorowany

 

Wielu Polaków na hasło husaria przywołuje obraz żołnierzy na koniach z dużymi skrzydłami przypiętymi do zbroi. Mało kto jednak wie, kiedy husarze walczyli i jakie były ich osiągnięcia, dlatego chcemy pokrótce opisać historię tej sławnej jednostki kawaleryjskiej.

 

Husaria – niezwyciężona formacja wojskowa

Husaria to formacja kawaleryjska, która była obecna na polach bitwy przez niemal 3 wieki począwszy od wieku XVI. W okresie tym brała udział w tak wielu bitwach, że trudno je wszystkie wymienić. Nie sam udział był jednak najważniejszy, ale fakt, że większość z tych bitew, dzięki udziałowi w nich tej formacji zakończyły się zwycięstwem Polaków.

 

Husaria ma na swoim koncie 125 letni okres (1500-1625 r.) bez żadnej przegranej, mimo że w okresie tym walczyli z wojskami wielokrotnie liczniejszymi. Przykładem może być bitwa pod Kłuszynem w 1610 r., kiedy wojska polskie w liczbie 6800 (husaria 5550) wygrały z 35000 armią rosyjską czy bitwa pod Kircholmem w 1605 r., gdy za Polskę walczyło 3500 żołnierzy (1450 husaria), a po stronie szwedzkiej ok. 11000.

 

Szabla husarska – oręż doskonały

Skuteczność, z jaką walczyła husaria w obronie Polski z pewnością zasługuje na uwagę. Byli to żołnierze nie tylko doskonale wyszkoleni, ale również fantastycznie wyposażeni. Walczyli przy użyciu szabli husarskiej, która przez specjalistów z lat późniejszych została uznana za najlepszą szablę bojową wszechczasów. Została ona stworzona przez Polaków i powstała na bazie doświadczeń bojowych zdobywanych na polach bitewnych w rozlicznych wojnach, których w polskiej historii nie brakowało.

 

Skrzydła husarskie

Wspominając historię husarii nie sposób nie napisać choć kilku słów na temat skrzydeł. To one są najbardziej charakterystyczną cechą tej formacji wojskowej, chociaż nie każdy wie jaka była przyczyna i sposób ich stosowania.

 

Jedną z głównych przyczyn stosowania skrzydeł husarskich było sianie przestrachu u nieprzyjaciela. Skrzydła podczas natarcia na wroga szeleściły, co mogło przestraszyć konie. Dodatkowo ich zadaniem było psychiczne oddziaływanie na oddziały armii przeciwnej. Żołnierze ze skrzydłami prezentowali się bowiem niezwykle okazale i budzili postrach u nieprzyjaciela.

 

Skrzydła oddziaływały pozytywnie również na samych żołnierzy, którzy je nosili. Dzięki nim czuli się wyróżnieni, inni od innych formacji wojskowych, co z kolei znacząco podnosiło ich wiarę w siebie i pozwalało walczyć z większym zacięciem. Zupełnie tak, jakby obecność skrzydeł wyzwalała w nich dodatkowe, niezwykłe moce.

 

Więcej na surgepolonia.pl

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze