CUEVA DE LAS MANOS, CZYLI ARGENTYŃSKA JASKINIA DŁONI

jaskinia-dłoni.jpg
Jaskinia Dłoni foto.depositphotos.com

Cueva de las Manos to wyjątkowa jaskinia, a właściwie zbiór jaskiń w prowincji Santa Cruz w Argentynie, z wieloma malowidłami skalnymi. Podróż do Jaskini Dłoni może być trudna, ponieważ prowadzi przez żwirowe drogi i gruntowe szlaki, ale niewątpliwie jest tego warta. Bo któż nie chciałby na własne oczy zobaczyć odcisków dłoni ludzi sprzed 9000 lat…

Malownicze położenie

Jaskinie położone są 163 km na południe od najbliższego miasta Perito Moreno, w granicach parku narodowego o tej samej nazwie, w dolinie rzeki Pinturas, bardziej dzikim krajobrazie Patagonii.

jaskinia-dłoni.jpg
Teren wokół Jaskini Dłoni (źródło: internet)

Do pewnego momentu można jechać wyboistą drogą Ruta 40, a następnie należy już na nogach przejść trasę łączącą dwie strony kanionu.

jaskinia-dłoni.jpg
Dojście do Jaskini Dłoni (źródło: internet)

Główna jaskinia zwana Jaskinią Dłoni lub Jaskinią Rąk ma ok. 25 m głębokości, 15 m szerokości i ok. 10 m wysokości, która wraz z przechodzeniem w głąb coraz bardziej się zmniejsza, do mniej więcej 2 m.

Jaskinie, pomimo że liczą kilka, a niektórzy twierdzą, że i kilkanaście tysięcy lat, zostały odkryte dopiero w 1941 roku.

Pierwsze badania archeologiczne tego miejsca przeprowadzono w 1949 r., a w 1999 r. jaskinie zostały wpisane na listę UNESCO.

Cueva de las Manos, czyli Jaskinia Dłoni

Najważniejszym punktem dla odwiedzających ten region jest La Cueva de las Manos, czyli Jaskinia Rąk, czyli dosłownie setki kolorowych odcisków dłoni na ścianach jaskini.

Na ścianach jaskini znajdują się setki niesamowitych, ręcznie malowanych obrazów wykonanych przez rdzennych mieszkańców tamtych terenów (prawdopodobnie przodków Indian z plemienia Tehuelczów) około 9-13 tys. lat temu.

jaskinia-dłoni.jpg
Malowidła w Jaskini Dłoni (źródło: internet)

Wiek malowideł obliczono na podstawie pozostałości po kościanych rurkach, które służyły do nakładania farby, uprzednio zasłaniając je dłońmi.

W głównej mierze przeważają malowidła lewej ręki, co oznacza, że farbę rozpylano zręczniejszą, prawą dłonią.

Dlaczego malowano ręce?

Ten temat do dziś pozostaje zagadką.

Większość odwzorowanych dłoni ma rozmiar podobny do ręki 13-letniego chłopca, więc niektórzy archeolodzy zakładają, że ich malowanie mogło mieć charakter jakiejś ceremonialnej inicjacji.

Osiemset malowideł

W sumie w Jaskini Dłoni jest około ośmiuset malowideł, które nachodzą na siebie, tworząc wielokolorową mozaikę.

jaskinia-dłoni.jpg
Malowidła w Jaskini Dłoni (źródło: internet)

Do malowania używano różnokolorowych pigmentów, w których po analizach ustalono, że zawierają tlenki żelaza (kolor czerwony i fioletowy), kaolinit (biały), jarosyt (żółty), tlenki manganu (czarny).

W jaskini oprócz dłoni znajdują się także obrazy przedstawiające guanako (przodka lamy i alpaki), nielota nandu, koty i inne zwierzęta, a także kształty geometryczne, zygzakowate wzory, czerwone kropki, przedstawienia słońca i sceny myśliwskie.

jaskinia-dłoni.jpg
Malowidła w Jaskini Dłoni (źródło: internet)

Sceny myśliwskie przedstawiają różnorodne techniki łowieckie, w tym użycie „bolas” – miotanej broni myśliwskiej, wykonanej z kul umocowanych na końcach połączonych ze sobą sznurów, zaprojektowanych do chwytania zwierząt poprzez ich ogłuszanie i pętanie kończyn lub duszenie.

Malowidła w Jaskini Dłoni uznaje się za najstarsze ślady obecności człowieka w Ameryce Południowej.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI.

Komentarze