Biokominki. Wiele osób chciałoby mieć w swoim domu lub mieszkaniu kominek. W domu oczywiście można go mieć, tylko trzeba spełnić pewne warunki. Jednak mieszkanie i kominek nie „idą w parze”. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla domów, jak i mieszkań są biokominki, które są bezpieczne i ekologiczne. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na biokominki?
Co to jest biokominek?
Biokominek to rodzaj kominka, w którym zamiast stosowania tradycyjnego drewna, wykorzystywane jest bezwonne i bezdymne paliwo w postaci płynnej albo żelowej. Kiedy zdecydujemy się na biokominek, to nie trzeba będzie spełniać określonych norm, które muszą być przestrzegane przy tradycyjnych kominkach. Poza tym nie jest potrzebny przewód wentylacyjny, którym odprowadza się spaliny w tradycyjnych kominkach.
Przy takich biokominkach trzeba tylko odpowiednio wentylować pomieszczenie oraz należy umieścić go w odpowiedniej odległości od materiałów łatwopalnych. Takim przykładem biokominka jest Biokominek Wiszący Z Szybą 1200x400mm Czarny, który został wyprodukowany w Polsce. Jego cechą charakterystyczna jest przepiękny ogień 3D, a to dzięki wycięciu w kształcie łuku, który sprawia, że ma się większe wrażenie ognia z każdej strony.
Z czego wykonany jest biokominek?
Biokominki wykonuje się ze stali nierdzewnej, szkła, kamienia, MDF oraz betonu. Obudowa powinna być odporna na wysoką temperaturę, pomimo tego, że nie ma bezpośredniego kontaktu z paleniskiem, a do tego powinna mieć stabilną i bezpieczną konstrukcję.
Natomiast palenisko wykonuje się ze stali nierdzewnej, a jego konstrukcja jest robiona z dwóch warstw, a dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa wycieku paliwa. Do tego palenisko ma zasuwę, dzięki której można regulować intensywność płomienia. Z kolei za pomocą deflektora reguluje się kierunek strumienia ciepłego powietrza.
Czy biokominki są bezpieczne?
Biokominki są bezpieczne, ale pod warunkiem, że są używane zgodnie z przeznaczeniem oraz przy zastosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto też sprawdzić, czy biokominek ma znak zgodności TÜV, gdyż znak ten oznacza wysoką jakość wyrobu, ale też potwierdza, że spełnia on wymagania bezpieczeństwa.
Taki znak posiada m.in. Biokominek June Angielski mały biały + biopaliwo. Poza tym ten znak zgodności zapewnia, że wytwarzanie tego biokominka było monitorowane przez ekspertów z TÜVRheinnland Polska, dzięki czemu są one robione na najwyższym poziomie techniczno-organizacyjnym.
Jakie paliwo jest najlepsze do biokominków?
Wybierając paliwo do biokominka, należy sprawdzić, czy ma ono atest Państwowego Zakładu Higieny. Takie paliwo, które nie będzie miało tego atestu, może nieładnie pachnieć, ale też może być niebezpieczne.
Wybór paliwa zależy również od modelu biokominka. Dostępne są gotowe wkłady z porcją żelu, które zazwyczaj można kupić w puszce, ale też są w sprzedaży większe zbiorniki, które są z żelowym płynem albo bioetanolem, czyli płynnym paliwem. Jeśli chodzi o żele, to te dobrej jakości w czasie palenia dają wysoki żółtopomarańczowy płomień, a także dźwięki z biokominka, które przypominają palące się drewno.
Z kolei bioetanol to paliwo, które produkowane jest na bazie alkoholu z surowców pochodzenia roślinnego. Podczas jego spalania nie dochodzi do wytwarzania spalin ani do powstawania popiołu. W tym przypadku w niewielkich ilościach powstaje tylko para wodna oraz CO2. Ilość spalanego biopaliwa zależy od regulacji płomienia i w zależności od tego jeden litra takiego paliwa spala się od 2 do 5 godzin.
Zalety biokominków
Do najważniejszych zalet biokominków należy:
- prosta budowa, dzięki której nie trzeba mieć szybów wentylacyjnych, a to pozwala zmieniać jego miejsce;
- możliwość korzystania z nich na zewnątrz;
- różny kształt, modele, kolory oraz wielkość, co pozwala dopasować biokominek do wnętrza i stworzyć niezwykłą aranżację;
- brak dymu i bezwonność.
Rodzaje biokominków
Ze względu na sposób użytkowania oraz możliwość montażu, wyróżnia się różne rodzaje biokominków.
- Biokominki wolnostojące
Takie biokominki mają pełne palenisko, a także stabilną podstawę oraz dużą mobilność. Ich najważniejszą zaletą jest to, że każdy będzie miał dostęp do ognia.
- Biokominki wiszące
Biokominki te są proste w montażu i bardzo funkcjonalne. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby można je było powiesić na werandzie lub nisko nad podłogą w jednym z pomieszczeń. Na przykład będzie to Globmetal Biokominek wiszący 900×400 strukturalny Czarny. Jest to biokominek wiszący z możliwością zabudowy w kolorze czarnym.
- Biokominki narożne
Te biokominki są wbudowane w ścianę i mogą one być otwarte od dwóch stron, które sprawdzą się w pokojach o nieregularnym ustawieniu ścian.
- Biokominki stołowe
Często wykorzystywane są podczas robienia grilla albo wieczorów w ogrodzie z przyjaciółmi, gdyż są one mobilne i nieduże.
- Wkłady kominkowe
Wkłady te są zredukowane tylko do paleniska, gdyż dzięki temu można samemu zaprojektować zabudowę.
Biokominki mają różnorodne kształty, a także bogate wzornictwo.
Zostały w nich zastosowane najnowsze technologie, dzięki czemu można się cieszyć kominkiem bez konieczności montowania szybów wentylacyjnych.
Poza tym mogą one podnieść temperaturę powietrza o około 2 – 5 stopni Celsjusza. Warto zdecydować się na biokominek, gdyż jest on lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne kominki.
Do tego dają efekt ognia 3D, ale można je użytkować zarówno w domu, jak i w ogrodzie czy na werandzie.
♦ Zareklamuj wydarzenie, swoją działalność, produkty itd. – dodaj ogłoszenie ⇒ KLIK
♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com
♦ Chcesz poznać więcej tajemnic świata? ⇒ KLIK